Dlaczego większość ludzi uzależnia swoje szczęście i marzenia od innych? Dlaczego podświadomie szukamy „ofiar” swoich niepowodzeń? I dlaczego, kiedy już bierzemy odpowiedzialność za swoje życie, postanowienia trwają zaledwie kilka dni?

Dlaczego życie ucieka nam tak szybko? Mija kolejny rok, nadchodzi czas postanowień noworocznych i  powracamy do początku ponownie, uświadamiając sobie, że rodzina jest dla nas najważniejsza i chcemy poświęcić jej więcej czasu. Znowu planujemy podjąć próbę odchudzania, a jeszcze ambitniej: zmienić nawyki żywieniowe. Od nowego roku obiecujemy sobie lepiej organizować swój dzień tak, aby starczyło nam czasu na naukę języka obcego, zamierzamy więcej czytać i mniej oglądać telewizji. Przy dobrym nawet dniu obiecujemy sobie systematycznie podróżować. Obiecujemy i oszukujemy się, że tym razem już „weźmiemy życie w garść”.

Dobrze piszę? Nie wymądrzam się! Po prostu pracując nad rozwojem osobistym, stale popełniając błędy i wyciągając wnioski, dziś wiem coś, czego może Ty jeszcze nie wiesz i czas najwyższy, aby to zmienić.

Wszyscy chcemy, aby nasze życie było harmonijne, dobrze zorganizowane, wyznaczamy sobie cele i zapisujemy swoje marzenia. Mimo, iż różnimy się pod wieloma względami, to równie wiele nas łączy, a dwie najważniejsze kwestie to:

  1. Chcemy więcej satysfakcji z życia.

  2. Stale marnujemy czas!

 

o co pytać siebie, aby podnieść jakość swojego życia

 

Jestem w pełni odpowiedzialna za słowa, które napisałam. Stale marnujemy swój czas! Pomyślisz, że zwariowałam, bo masz tyle obowiązków, ze nie wiesz, w co ręce włożyć, jednak daj mi szansę, otwórz umysł na to, co chcę Ci przekazać. Chodzi mi o coś zupełnie innego, zanim jednak przejdę dalej, chcę cię zapytać, czy masz wyznaczone ważne dla Ciebie wartości? Czy wiesz, na jakiej skali (0-10) obecnie się znajdują i do jakiej chcesz dążyć? Jeżeli chcesz efektywnie zarządzać sobą w czasie, musisz wiedzieć, jak się w nim poruszać.

Brak świadomości życia dnia codziennego powoduje, że nasze życie staje się „bylejakie”. Słowo to doprowadza do obniżonej satysfakcji z życia! Ile razy zdarza ci się, że po całym dniu nie potrafisz odpowiedzieć, co tak naprawdę robiłaś? Myślę, że wiele razy.

Pokażę Ci to na swoim przykładzie (nie myśl sobie, ze jestem taka idealna! Stale pracuję i stale popełniam błędy, ale wiem, że im więcej wysiłku włożę, tym szybciej dojdę do pełnej świadomości swojego bytu).

 

MOJE NAJWAŻNIEJSZE WARTOŚCI
(zwykle robię to w postaci koła / zaznaczone liczby są przypadkowe)

 

moje najważniejsze wartości rodzina - jak podnieść jakość swojego życia

– Rodzina 8

– Przyjaciele i relacje 7

– Rozwój osobisty 5

– Zdrowie 9

– Biznes 5

– Realizacja wyznaczonych celów 4

– Pasja 7

– Podróże 5

 

Wyznaczam swoje najważniejsze wartości i określam, na jaki poziom w skali od 0-10 czuję obecnie spełnienie w tym obszarze. W każdym miesiącu wybieram 1 kluczową do przepracowania wartość, której przypisuję chociaż jedną ważną czynność w ciągu tygodnia i zapisuję to w notesie (uwierz mi, łatwo zapomnieć!).

 

planowanie podstawą sukcesu, aby podnieść jakość swojego życia

Przykład:

Rodzina (4 tygodnie, 4 ważne czynności):

– sobotni piknik na plaży,

– wspólne gotowanie, zakończone rozmową i planowaniem tygodnia,

– wyjście z mężem na randkę,

– rodzinne wyjście na basen.

 

To jest proste! Ustalam, zapisuję i powiem Ci z doświadczenia, że samo się dzieje. Dużo więcej uwagi wymagają pozostałe, nieopisane wartości, które przecież sama sobie wyznaczyłam i które chcę podnieść o stopień wyżej.

 

Co zrobić, aby czynności dnia codziennego przybliżały Cię do podniesienia jakości twojego życia?

 

Nieustannie zadawaj sobie pytanie „CO JA TERAZ ROBIĘ? DO KTÓREJ WARTOŚCI TO ZMIERZA?”.

Wiesz, ile razy łapałam się i nadal się łapie, że robię rzeczy bezużyteczne? Wiesz, ile razy uświadomiłam sobie, że robię 3 rzeczy na raz i tak naprawdę nie robię nic na 100%? Uświadomiłam sobie, ile razy dałam się złapać „czasopochłaniaczom” . Nie chodzi o to, że nagle masz robić tylko te rzeczy, które mają zbliżyć cię do celu. Chodzi o to, abyś miała świadomość swojego życia. Kiedy to pytanie towarzyszy Ci w życiu, widzisz, w jakim obszarze się poruszasz i najważniejsze: masz świadomy wpływ na swoje życie.

 

Jak to pytanie pomaga w życiu?

  • Krzątasz się po domu, niby coś robisz, niby nie i nagle, spoglądając na zegarek widzisz, że minęły 3 godziny? Pytasz jak to? A właśnie tak! Kiedy zaczniesz zadajesz sobie pytanie „CO JA TERAZ ROBIĘ?”, szybko dyscyplinujesz się do wykonywania konkretnej czynności. Być może zaczniesz sprzątać dom, a to wpłynie na twoje relacje z mężem, który lubi czysty dom. A może zaczniesz czytać, bo chcesz zgłębić wiedzę z danego tematu.
  • Odpalasz komputer, bo chcesz odpisać na ważnego maila, ale widzisz mega interesującą ofertę wakacji, a w międzyczasie napisała przyjaciółka, bo ma problem niecierpiący zwłoki. Najczęściej robisz 3 rzeczy na raz i wychodzisz z pracy z pustką w głowie „co ja w ogóle robiłam?”. Kiedy stosujesz zasadę i zadajesz sobie pytanie „CO JA TERAZ ROBIĘ”, wykonujesz szybciej zadania bo się na nich skupiasz.
  • Spędzasz czas z przyjaciółkami, a w międzyczasie odpowiadasz na maila z pracy (bo nie możesz wytrzymać) i przy okazji jesz sernik. Czy potrafisz czerpać 100% satysfakcji z deseru? Czy Twój mail będzie profesjonalny? A co z Twoją relacją przyjacielską? Czy ta druga osoba czuje się dla Ciebie ważna? Zadaj sobie pytanie „CO JA TERAZ ROBIĘ?”.

 

czas z przyjaciółmi - podnieść jakość swojego życia

 

Takie funkcjonowanie (na początku jest trudno, ale po czasie słowo to nie opuści Cię na krok) szybko definiuje w moim umyśle, czy aby na pewno czynność, którą się zajmuję, jest ważną dla mnie czynnością i czy czas jest dobrze spożytkowany. Dzięki tej „metodzie” szybciej wykonuję swoje zadania (bo się skupiam), buduję wartościowe relacje (bo słucham), realizuję cele (bo analizuję) i co dla mnie najważniejsze: JESTEM PEWNIEJSZA SIEBIE, bo wiem, że mam wpływ na to, co mnie otacza i widzę swoje nawet najmniejsze sukcesy.

 

Mam nadzieję, że materiał był dla ciebie na tyle inspirujący, że podzielisz się nim z innymi ważnymi dla Ciebie osobami. A jeżeli Ty potrzebujesz motywacji do zmiany, zapraszam Cię do mojego programu FIT PRZEMIANA INDYWIDUALNA. Fit przemiana to praca nad ciałem i duszą!

 

Zapytaj mnie o więcej: kontakt@edytaszymkiewicz.pl

Loading...