Na początku chciałabym krótko omówić czym dokładnie jest nawyk. Im więcej wiedzy posiadasz, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć swoje zachowanie i łatwiej podjąć właściwe kroki do zmian.

Nawyki są potężnymi składnikami naszego życia. Ponieważ są to stałe i często nie uświadamiane sposoby zachowania, wyrażają na co dzień nasz charakter i czynią nasze działania skutecznym bądź nieskutecznym.

Często borykasz się z nimi latami i podejmujesz kilka prób zmian. Najważniejsze jest to, że masz świadomość swojego życia i nawyków, które często podkładają Ci kłody pod nogi. Praca nad swoim rozwojem to najlepsza rzecz, którą możesz dla siebie zrobić. Czas w końcu coś zmienić! Zastanów się jaki nawyk wielokrotnie próbowałaś zmienić i przejdź dalej….

 

Jakie najczęściej nawyki chcemy zmienić?

 

 

Co musisz wiedzieć aby zmienić nawyk?

Każdy nawyk to skrzyżowanie wiedzy, umiejętności i pragnienia. Określ konkretnie nawyk, który chcesz zmienić.

Wiedza: co chcę zrobić i dlaczego?

Umiejętność: Jak chcę to zrobić?

Pragnienia: Co mi da zmiana nawyku? Jak się nagrodę?

Przykład ? Bardzo proszę!
Nawyk: Brak systematyczności w wykonywaniu treningów.

W: Chcę stracić 5 kg. Ujędrnić swoje ciało i poprawić wygląd mojej skóry. Chcę podnieść swoją samoocenę. Chcę kupić sobie wymarzoną sylwetkę i mieć więcej energii do zbudowania swojej firmy.

U: W każdą niedzielę zaplanuje swój tydzień tak, abym mogła wykonać 3 treningi (w domu lub na siłowni) i jeden dodatkowy spacer w parku. Każdego dnia będę przypominać sobie o swoim celu.

P: Poprawię swoją kondycję, co da mi więcej energii do działania. Będę jeszcze bardziej podobać się sobie i będę zadowolona z mojej pracy i wyrzeczeń, które musiałam włożyć w realizację mojego celu.

Czy tak właśnie rozpisujesz swój nawyk na czynniki ?

 

Określiłaś swój nawyk, to co dalej?

  • zapisz to w miejscu do którego codziennie zaglądasz
  • kiedy zwątpisz, przeczytaj wpis “jak osiągnąć sukces”
  • codziennie rano zacznij od przeczytania swojego celu

 

Badania udowodniły, że każdy nawyk można zmienić w 21 dni! Wytrzymasz? 🙂 Powodzenia!

Zapraszam Cię do komentowania i motywacji innych osób.