Czy wiesz, że Twój kręgosłup to filar naszego ciała? Oś wokół kręci się nasze życie.

Nie zastanawiasz się nad tym do momentu, kiedy nie występują dolegliwości bólowe.
Kto doświadczył bólu pleców, ten wie, jak bardzo utrudnia on życie. Cierpisz siedząc, stojąc czy pracując.

Zapamiętaj jedna bardzo starą zasadę!

 

Nigdy nie jest na nic za późno!

 

Poniżej przestawiam Ci ćwiczenia rozluźniające dolny odcinek kręgosłupa, które możesz wykonywać w domu lub na siłowni. Regularne stosowanie ćwiczeń przyniesie dużą ulgę na cały dzień.

 

1.Koci grzbiet / wielbłąd. Ćwiczenie wykonywane naprzemiennie. 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj klęk podparty. Stopy lekko rozstawione. Dłonie rozstawione na szerokość barków.
Wykonaj koci grzbiet wypychając przestrzeń między łopatkami do góry i kierując głowę między ramiona. Następnie zadzierasz głowę starając się spojrzeń na sufit, jednak trzymaj lekko napięty brzuch. Nie wypychaj pośladków do sufitu.

2. Siad japoński z dłońmi na piłce (to samo możesz wykonać z dłońmi na podłodze)

 

Usiądź tak by pośladki znajdowały się jak najbliżej pięt. Jeżeli uwiera Cię brzuch (lub jesteś w ciąży) to kolana rozsuń na zewnątrz. Dłonie ułożone na szerokość barków, swobodnie oparte na piłce lub na podłodze. Przenieś głowę między ramiona. Zostań w pozycji i staraj się rozluźnić. Na każdym wydechu pozwól klatce piersiowej swobodnie opadać w kierunku podłogi.

 

 

3. Kołyska z nogami na piłce

 

 

Połóż się na plecach. Nogi połóż swobodnie na piłce. Wykonujesz delikatne ruchy na boki. Dłonie swobodnie oparte na podłodze. Nie spinaj klatki piersiowej.

 

4. Przysiad z otwieraniem bioder

 

 

Usiądź w bardzo niskim przysiadzie. Jeżeli nie potrafisz utrzymać równowagi albo przenosisz ciężar ciała na palce to koniecznie podłóż coś pod pięty ( talerz, koc, ręcznik). Dłonie włóż między kolana i rozpychaj je na zewnątrz. Pochyl się lekko do przodu i zatrzymaj w pozycji. Możesz też położyć ręce na podłogę i wyciągać je jak najdalej w przód.

 

5. Siad z złączonymi stopami

W tym ćwiczeniu nie tylko ulżyć swojemu kręgosłupowi ale również otworzysz biodra i rozciągniesz mięśnie przywodzące. Zacznij od pozycji stojącej z złączonymi stopami. Zejdź do siadu rozchylając kolana na zewnątrz – stopy cały czas złączone! Jeżeli nie potrafisz utrzymać równowagi podłóż pod pięty talerz, matę, czy ręcznik. Dłonie możesz oprzeć na piłce lub na jakimkolwiek innym przyborze. Pochyl się do przodu, chowając głowę między ramiona i zostań w pozycji.

 

6. Kołyska przodem na piłce

 

 

Przejdź do klęku, a następnie oprzyj klatkę piersiową na piłce, obejmując ją po bokach. Skieruj pośladki lekko w kierunku pięt i zatrzymaj tą pozycję. Po kilku minutach możesz dodać swobodne kołysanie na boki.

 

Zobacz też inne ćwiczenia  – ZDROWY KRĘGOSŁUP

 

  • Potrzebujesz motywacji do zmiany swojego stylu życia? Zobacz mój projekt METMORFOZA