Cześć !

Dziś porozmawiamy sobie o niezwykle istotnej kwestii, którą tak naprawdę chciałam poruszyć od wielu lat, jednak dopiero teraz czuję, że mogę się na ten temat wypowiedzieć.

Zanim zaszłam w ciążę (i jeszcze długo podczas samej ciąży), pracowałam jako manager klubu fitness, gdzie obowiązywała mnie również praca za biurkiem. Na szczęście nie odbywało się to w pełnym wymiarze ośmiu godzin pracy, gdyż dział sportowy nakazywał wypełniania swoich obowiązków poprzez przemieszczanie się po obiekcie wśród klubowiczów (i chwała mu za to!).  Mimo to, codzienne przebywanie przed komputerem w pozycji siedzącej ukazało mi dogłębnie problemy, jakie dotykają osoby pracujące za biurkiem.

To, co dzieje się z naszym ciałem, to jakiś obłęd! Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że sami niewiele robimy w kierunku zmiany. Czy wiesz dlaczego? Bo teraz nic nas tak mocno nie boli, nie odczuwamy jeszcze skutków tego, co robimy. Musisz jednak wiedzieć, że całe życie pracujemy na to, jak będziemy się czuć za kilkanaście lat. Mogłabyś powiedzieć, że wtedy do niczego nie będzie Ci to potrzebne, a ja Ci powiem, że życie piękne jest na każdym jego etapie i warto z niego czerpać jak najwięcej aż do ostatniego dnia.

 

Zobacz, co powoduje długotrwała pozycja przed komputerem:

 • przykurczona klatka piersiowa,
 • rozciągnięte mięśnie pleców,
 • rozciągnięte mięśnie pośladka,
 • wysuniętą głowa i barki do przodu,
 • przykurczone mięśnie przedniej strony uda,
 • napięte łydki,
 • zwolnienie metabolizmu,
 • stały ucisk na narządy wewnętrzne,
 • utrudnione krążenie krwi,
 • znikomy zakres ruchów (najczęściej pracujące mięśnie to mięśnie dłoni).

Nie oszukujmy się! Nasza pozycja wygląda dokładnie tak, jak na rysunku po lewej.

Źródło: projektoskop.pl

 

Uważając się wtedy za osobę aktywną, zastanawiałam się, jak radzą sobie osoby, które przebywają w tej pozycji trochę dłużej. Nie do pomyślenia było dla mnie, co stanie się z ciałem osób, które nie podejmują aktywności fizycznej poza pracą. Nie mogłam sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała ich sprawność na starość.

I to było wtedy, kiedy myślałam, że ja dużo się ruszam i aktywuję swoje mięśnie do pracy wystarczająco często, aby pomogły mi przetrwać długie lata. Wykonując swoją pracę, trenując około 4-5 razy w tygodniu i przemieszczając się z pracy do domu, myślałam sobie, że moje życie jest naprawdę udane.

Co się zmieniło, kiedy moja  „biurowa” praca zamieniła się w opiekę nad dzieckiem?

WSZYSTKO!

Tym postem, bazując na swoim doświadczeniu, chcę zwrócić uwagę dwóm typom kobiet (biorąc pod uwagę ich 8-godzinny dzień pracy) na bardzo ważne elementy życia jakimi są: dieta, aktywność fizyczna, sen i praca kręgosłupa. Pozwól, że opiszę jedną, a w drugiej części posta drugą.

 

Praca 8 h za biurkiem

1. Dieta

Zwykle śniadanie zdążysz zjeść w domu, a reszta posiłków zależy od charakteru Twojej pracy. Są dni kiedy wypijesz tylko kawę na czczo, a śniadanie skonsumujesz w pracy, kiedy już zacznie Cię ściskać w żołądku. Często jednak masz możliwość, aby obiad zjeść w pracowniczej stołówce lub ze swojej torebki wyjmujesz to, co masz na przerwie kawowej. Generalnie starasz się zająć swoją pracą , aby nie myśleć o jedzeniu i w konsekwencji jedyny porządny posiłek spożywasz w domu (o ile wcześniej nie idziesz na siłownię).

Jeżeli jesteś osobą bardziej świadomą pożądanych, zdrowych nawyków dla Twojego organizmu, to zabierasz ze sobą swoje pudełka, jednak często brakuje Ci pomysłów na posiłki do pracy (lub nie masz ich gdzie podgrzać) – wtedy idziesz do pobliskiego sklepu i kupujesz byle co, lub zjadasz kolejną kanapkę. Wypijasz mało wody, bo przecież musiałabyś chodzić często do toalety, co rozprasza Cię, kiedy pracujesz nad ważnym projektem, więc wolisz wypić kolejną kawę z mlekiem, aby skupić się na zadaniu.

W tym czasie uważasz, że „spadła ci energia”, więc kusisz się na czekoladkę, którą przyniosła Twoja koleżanka 😉 Czasem są takie dni, że łapiesz się na tym, iż tak naprawdę zjadłaś jeden posiłek tuż przed snem i zastanawiasz się, czemu masz taki wilczy apetyt. Najgorsze jest jednak to, ze kiedy podejmujesz próbę zdrowszego odżywiania, kryjesz się ze swoimi pudelkami, aby unikać negatywnych opinii kolegów z pracy.

 

Powiem raz, ale dosadnie! Doceń to, że tylko i wyłącznie od Ciebie zależy to, co spożywasz. To, że nie odżywiasz swojego ciała zdrowo, to tylko twoje lenistwo, brak pomysłu lub słaba organizacja czasu.

 

Mam dla Ciebie kilka podpowiedzi, które pomogą Ci wprowadzić drobne zmiany.

 • Śniadanie nie jest najważniejszym posiłkiem – każdy posiłek jest ważny. Nie musisz zjadać 6 porcji dziennie, zjedz chociaż 3-4, ale zachowaj kaloryczność, która jest Ci potrzebna do „normalnego” funkcjonowania. Sprawdź pomysły na śniadania.
 • Wstań 10 minut wcześniej, aby zjeść śniadanie, które pozwoli Ci spokojnie dojechać do pracy i wykonać pierwsze najważniejsze zadanie bez uczucia ssania w żołądku.
 • Masz najlepszą okazję, aby nauczyć się pić wodę. Butelka postawiona obok komputera nie pozwoli Ci zapomnieć o uzupełnianiu płynów. Częstsze wizyty w toalecie pozwolą Ci się wyprostować i chociaż na chwile pobudzą krążenie krwi. Zobacz tutaj, ile wody powinnaś wypijać, aby Twoje ciało było zdrowie.
 • Niech Twój drugi posiłek będzie smakowitym shakiem, który łatwo możesz przygotować w domu i przechowywać w szklanej butelce. Mam dla Ciebie kilka prostych przepisów.
 • Podjadane czekoladek w pracy zamień na podjadanie: orzechów, pokrojonej marchewki czy owoc. Dowiedz się też, dlaczego podjadasz słodycze. Koniecznie zerknij na ten wpis.
 • Jeżeli masz możliwość korzystania ze stołówki pracowniczej to świetnie! Przynajmniej jeden z posiłków zjesz o zbliżonej porze dnia. Staraj się wybrać coś na ciepło i unikaj sosów. Postaw na kasze i warzywa.
 • Podejmij wyzwanie z koleżanką! Jednego dnia ona gotuje dla Was obiad, a drugiego dnia Ty. W ten sposób posiłki przygotowujesz co dwa dni, a jadasz codziennie. Zobacz fit pomysły na obiad.
 • Kolejna kawa z mlekiem? Czy wiesz, że to najlepsza pożywka dla grzybów w organizmie? Spróbuj co drugą kawę wypić klasyczną czarną (ja przeszłam z kawy rozpuszczalnej z mlekiem i cukrem na klasyczną sypaną kawę i mogę Ci powiedzieć, że dopiero teraz rozumiem jej smak), jednak pamiętaj, aby nie wypijać jej na czczo. Czy wiesz dlaczego? Odpowiedź znajdziesz tutaj.
 • Ogłoś głośno swoje nowe postanowienie. Powiedz wszystkim jasno i wyraźnie, że od dziś nie jesz słodyczy, ponieważ chcesz poprawić swoje zdrowie. Na początku możesz spotkać się z podśmiewaniem „koleżanek”, ale gdy osiągniesz cel, przyjdą do Ciebie po radę.
 • Brak pomysłów na posiłki to brak planu. Zrób coś w tym kierunku i zaplanuj swoje tygodniowe menu. Zobacz, jak to zrobić.
 • Gdybyś postanowiła przejść na fit styl życia, pamiętaj, że nie wiąże się on z samymi wyrzeczeniami. To tylko błędne przekonanie osób, którym się nie udało. Zobacz mój wpis.

2. Aktywność

Mam dla Ciebie niezbyt przyjemną informację. Jeżeli wydaje Ci się, że trenując 4-5 razy w tygodniu spalasz dużo kalorii, to niestety jesteś w błędzie.

Musisz spojrzeć na to z innej strony – weź pod uwagę ilość spalanych kalorii podczas aktywności z całego dnia. Jeżeli poza pracą (gdzie przez 8 godzin jesteś w pozycji siedzącej, więc ilość spalanych kalorii jest dość niska), nie robisz nic innego tylko godzinny trening średnio 4-5 razy w tygodniu, to tak naprawdę nie jesteś aktywna.

Istotny jest tutaj również rodzaj aktywność ruchowej. Inaczej pracujesz na zajęciach typu tabata, a inaczej na zajęciach zdrowego kręgosłupa.

Zakres ruchów, które wykonujesz jest tak znikomy, że Twoje ciało powoli zaczyna zastygać. Inaczej mówiąc: mało je odżywiasz fizycznie i pojawiają się pierwsze bóle w różnych segmentach kręgosłupa. Nie wspomnę już o „obciążeniach”, które przenosisz na swój kręgosłup. Pamiętaj, że kobieta atrakcyjna jest na każdym etapie swojego życia, jednak mało atrakcyjna jest kobieta, która jest przykurczona i zgarbiona.

Jest jeszcze jedna ważna informacja, która powinna dać Ci trochę do myślenia. Ludzie pierwotnie 10% czasu w ciągu dnia spędzali w pozycji siedzącej, dziś ten czas zajmuje 80 %, co prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych.

Wskazówki:

 • Pijesz więcej wody, więc częściej wstajesz od komputera.
 • Co pół godziny wykonaj to ćwiczenie, aby wzmocnić mięśnie szyi.
 • Codziennie w domu wykonaj to ćwiczenie – mobilizacja odcinka piersiowego.
 • Staraj się więcej chodzić w ciągu dnia. Dla motywacji możesz kupić sobie krokomierz i sprawdzać, ile robisz wykonujesz. Idealnie byłoby średnio 3 razy w tygodniu zrobić po 10.000.
 • Na przerwie udaj się na „spacer” z koleżanką, aby porozmawiać. Nie zasiadaj znowu do stołu.
 • Zacznij dzień pozytywnie i poświęć 10 minut czasu na stretching dynamiczny
 • Raz w tygodniu i w weekend udaj się na godzinny spacer.
 • Zamiast krzesła używaj dużej piłki do siedzenia w pracy i w domu.
 • Spotkanie biznesowe zorganizuj w parku lub w kawiarni na otwartej przestrzeni.
 • Popracuj nad stale przykurczonymi mięśniami klatki piersiowej poprzez masaż piłką.
 • To ćwiczenie świetnie rozluźni Twoje napięte łydki.
 • Ból dolnego odcinka piersiowego pomoże Ci uśmierzyć to ćwiczenie.

 

3. Sen

Jeżeli masz taką możliwość, że kończysz swoją pracę zaraz po tym, jak opuszczasz drzwi zakładu – super, jesteś szczęściarą! Resztę dnia poświęć na inne obowiązki i przyjemności. Niestety są osoby, które są ciągle na pełnych obrotach i aby móc pozwolić ciału na regenerację, postaraj się spróbować wprowadzić kilka zmian:

 

 • Odłóż telefon i laptop na godzinę do drugiego pokoju.
 • Przejrzyj swoją listę “to do” aby wykreślić zrealizowane zadania i zapisać te, które siedzą ci w głowie.
 • Spróbuj zaplanować swój nadchodzący dzień i skorzystaj z rad, które opisałam w tym wpisie.
 • A teraz najważniejsze! Wyluzuj i naucz się oddzielać pracę od życia prywatnego ( wiem, że to ogromnie ciężka praca), a więcej o tym pisałam we wpisie “czy praca daje szczęście”.

 

Jeżeli wydaje Ci się, że to wszystko jest ciężkie do poukładania to zmień nastawienie i chociaż spróbuj podjąć to wyzwania.

Jeżeli jesteś osobą, która potrzebuje wsparcia i motywacji aby znaleźć czas w tym szalonym życiu to dołącz do FIT PRZEMIANY