Cześć !

Jeżeli się jeszcze nie znamy to ja mam na imię Edyta i serdecznie witam Cię na moim blogu. 

Przed nami święta, a co za tym idzie, pyszne jedzenie, które w końcu będziemy mogli spokojnie zjeść przy stole. W dzisiejszych czasach to właśnie takie momenty sprawiają, że jemy więcej gdyż jest to czas, kiedy raczej nigdzie się nie spieszymy i więcej czasu spędzamy przy posiłkach, a jak wiadomo “oczy jedzą nawet wtedy, kiedy brzuch już nie może”. 

Przygotowałam dla was ten wpis nie po to abyście zakazywali sobie wszystkich przyjemności, ale po to, aby pomóc Wam podtrzymać to nad czym tak ciężko pracujecie. Chcę pokazać wam proste rozwiązania, co możecie zrobić aby “zjeść ciastko i mieć ciastko”. 

Pracując z kobietami w programie “TOTALNA METAMORFOZA” czy Aktywna Fit Ciąża nie uczę liczyć kalorii ale uczę budowania relacji z jedzeniem, świadomości jedzenia i nauki zdrowych wyborów, dlatego Wy również będziecie mogli sami zdecydować o tym jak mogą wyglądać wasze święta. 

8 SKUTECZNYCH TIPÓW

👉 UMOWA ! 

To wy najlepiej wiecie, co i ile spożywanie w standardowy dzień. Jeżeli analizujecie swoje odżywianie (co jest istotne przy zmianie nawyków) to możecie ocenić o ile więcej możecie zjeść podczas świąt aby nie zapchać jelit i nie spowolnić trawienia. Weźcie kartę i długopis i zapiszcie na co się umawiacie sami ze sobą. To najlepszy sposób kontroli spożywania posiłków. Nie wykonujcie zadania myśląc o zakazach, to wasz świadomy i zdrowy wybór. Bądźcie dla siebie wyrozumiali ale pamiętajcie o swoim celu i o tym ile wysiłku wkładacie w zmiany. To trochę takie zderzenie świadomości z zachciankami 🙂 Ciekawa jestem kto wygra – rozsądek czy słaba wola ?

👉 WODA !

Bardzo często w święta zapominamy o odpowiedniej ilości wody. Co ja mówię! Na co dzień wypijamy za mało, dlatego święta mogą być tym momentem, kiedy trochę nadrobicie. Wiadomo, że takie nagłe zwiększenie ilości wody nie wpłynie na nawodnienie organizmu ale skutecznie obniży apetyt. Pijcie dużo i ciepłą wodę.

👉 OGRANICZ WĘGLOWODANY I DODAJ WARZYWA

Tyle pyszności więc po co opychać się chlebem? Postarajcie się ograniczyć pieczywo, kluski czy ziemniaki na korzyść białka. Pamiętajcie również o zasadzie zdrowego talerzyka – połowa to warzywa. Ta metoda skutecznie obniża kalorie i nie odbiera przyjemności. Warzywa dostarczają dodatkową ilość błonnika, więc będziecie czuć sytość.

👉 PAMIĘTAJ, ŻE “CUKIER NAPĘDZA CUKIER”

Jeżeli macie ochotę na słodycze, wybierzcie domowe wypieki, 1-2 kawałki na dzień w zupełności wystarczą. Tajemnicy nie odkryje jeżeli napiszę Wam, że po każdej porcji cukru mamy ochotę na kolejną. Mogę jedynie zwrócić uwagę na to, że, kiedy karmicie się cukrem, który widzicie to musicie pamiętać o podobnej ilości cukru ukrytego w pozostałych produktach. 

👉 UŻYJ MNIEJSZEGO I KOLOROWEGO TALERZA

Tak jak wcześniej pisałam, jemy głównie oczami, ale również poprzez oczy możemy oszukać swój mózg. Kiedy używacie mniejszego talerzyka i nakładacie porcję “jak zwykle”, widzicie zdecydowanie więcej 🙂 Dodatkowo talerzyk w kolorze niebieskim sprawi, że szybciej poczujecie sytość. Jak kolor wpływa na apetyt?

Talerz niebieski – nie jest naturalnym kolorem żywności, jak np. zielony. Instynkt każe nam unikać tego typu jedzenia w obawie, że jest zepsute. Skutkiem jest mniejszy apetyt.

Talerz pomarańczowy i czerwony – pobudzają i wzmagają nasz apetyt, dodatkowo wywołują dobry nastrój.  To doskonałe kolory dla osób ze słabym apetytem, jednak nie najlepszy dla osób będących na diecie.

Talerz różowy  kolor  wzbudza optymizm i uspokaja emocje. Jeżeli wybierzemy talerze w tym odcieniu, pobudzimy apetyt i  wyzwolimy wrażenie słodyczy w podawanym posiłku.

Talerz zielonykojarzy nam się z czymś zdrowym – naturalnym, a naczynia w tym kolorze  nadają pikanterii potrawom.

Talerz biały – pobudza ośrodek głodu, co więcej  zmniejsza wrażenie kaloryczności spożywanych posiłków

👉 WŁĄCZ STOPER

Lubię to zadanie stosować w moich programach, kiedy uczę uczestników budowania relacji z jedzeniem. Wiecie, że Polacy poświęcają najmniej czasu na spożywanie posiłków ?Niestety ale wtedy jemy po prostu więcej. Ile powinno trwać spożywanie posiłku? Zrób swój indywidualny test. Włącz stoper, kiedy zaczniesz spożywać np. obiad i zobacz ile czasu zajmuje ci zjedzenie całej porcji. W święta wydłuż czas dwukrotnie. Moje klientki są zachwycone efektami tego ćwiczenia. 

👉 ODEJDŹ OD STOŁU 

Nie katuj swoich myśli! Zjeść czy już mi wystarczy ? Pamiętaj, ze oczy jedzą dużo więcej niż faktycznie tego potrzebujemy. Odejdź od stołu i zajmij się czymś. Wyjdź na spacer, rower, pobaw się z dziećmi, zaproponuj jakąś zabawę. 

👉 NIE SZUKAJ ROZWIĄZANIA W TRENINGU

To największa pułapka! “Zjem więcej, a później spale na treningu”. To niezdrowo psychologiczna walka toczona w głowie. Zbyt duży posiłek powoduje ospałość i spowolnienie organizmu, więc i tak nie zrobicie mega wielkiej aktywności. Postawcie na odpoczynek, kiedy jesteśmy zrelaksowani i wypoczęci jemy mniej. 

Zdrowych i wesołych świąt! 

Jeżeli spodobały Wam się moje tipy i uważacie je za pomocne będzie mi miło, jeżeli poinformujecie mnie o tym w komentarzu.

 

JEŻELI CHCECIE DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O MOICH PROGRAMACH, KLIKNIJCIE W ZDJĘCIE